Bitcoin säilytti heinäkuun voitot – pakkomyynnit jo käytetty…

Bitcoin säilytti heinäkuun voitot – pakkomyynnit jo käytetty, analyytikot arvioivat

Bitcoin on onnistunut pitämään kiinni heinäkuun kurssivoitoistaan, vaikka markkinoilla on ollut painetta sekä makrotalouden että turvallisuuteen liittyvien tapahtumien vuoksi. Bitfinexin analyytikoiden mukaan keskimääräiset päivittäiset likvidaatiot ovat pysyneet selvästi alle tyypillisen 400–500 miljoonan dollarin tason, mikä viittaa siihen, että pakkomyyntejä on ollut vähän.

Pakkomyynnit eivät enää paina

Analyytikot korostavat, että kryptomarkkina laski vähemmän kuin vivutettujen osaketeemojen markkinat, koska pakkomyyntien polttoaine oli jo kulutettu. Tämä on pitänyt bitcoinin kurssin vakaampana kuin monien muiden riskipitoisten omaisuuserien.

Coldcard-hyväksikäyttö herättää huolta

Erillinen huolenaihe on Coldcard-lompakkoon kohdistunut hyväksikäyttö, jossa varastettiin vähintään 38 miljoonan dollarin edestä bitcoinia. Tapaus ei ole vielä vaikuttanut kurssiin merkittävästi, mutta realisoitumattomat varat voivat painaa hintaa lähiaikoina. Samalla tapaus nostaa esiin itsehallinnoinnin operatiiviset riskit.

Työllisyysdata ja ETF-virrat seurannassa

Markkinat odottavat selkeyttä talousnäkymiin. Analyytikot arvioivat, että korko-odotusten heiluminen voi pitää volatiliteetin korkeana ja painaa korkean beetan omaisuuseriä kuten bitcoinia, kunnes talouskuva kirkastuu.

Pähkinänkuoressa

  • Bitcoin on säilyttänyt heinäkuun voittonsa heikentyneestä makroympäristöstä huolimatta.
  • Päivittäiset likvidaatiot ovat selvästi alle tavanomaisen tason.
  • Coldcard-hyväksikäyttö nostaa esiin itsehallinnoinnin riskit.
  • Markkinat odottavat työllisyysdataa ja ETF-virtoja suunnan selkeyttämiseksi.

UKK – useimmin kysytyt

Miksi bitcoin on säilynyt vakaampana kuin muut riskipitoiset varat?

Bitfinexin mukaan pakkomyyntien polttoaine oli jo käytetty, joten likvidaatioita on ollut tavallista vähemmän.

Vaikuttaako Coldcard-tapaus bitcoinin hintaan?

Toistaiseksi ei merkittävästi, mutta realisoitumattomat varat voivat painaa hintaa lähiaikoina.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *