Hyperliquidin HYPE-token laski ennätyshuipuistaan sen jälkeen, kun BitMEXin perustaja Arthur Hayes ilmoitti myyneensä koko omistuksensa. Myynti tapahtui vain päiviä sen jälkeen, kun Hayes oli esittänyt 150 dollarin hintatavoitteen.
Hayesin päätös ja markkinareaktio
Hayes kertoi X:ssä myyneensä koko HYPE- ja NEAR-positiot kasvavan varovaisuuden vuoksi. HYPE laski noin 75 dollarista 67 dollariin, mutta on edelleen yli 70 prosenttia korkeammalla kuin toukokuun puolivälissä. Hayes mainitsi syiksi energian hintojen nousun Iran-konfliktin vuoksi sekä odotettavissa olevat tekoäly-yhtiöiden listautumiset.
Hyperliquidin toiminta ja volyymit
Hyperliquid on lohkoketjupohjainen hajautettu perpetual-futures-pörssi. Alusta on käsitellyt noin 40 miljardin dollarin viikoittaisen johdannaisvolyymin ja miljardin dollarin spot-kaupat. Token on noussut 166 prosenttia vuoden alusta huolimatta torstain laskusta.
Arvioita arvostuksesta ja riskeistä
10x Researchin Markus Thielen totesi HYPE:n kaupankäynnin olleen yliampuvaa suhteessa fundamentteihin. Viimeaikaisilla huipuilla token noteerattiin noin 25-kertaiseksi ennustettuun liikevaihtoon nähden. Kesäkuulle ajoittuva token-unlock voi lisätä myyntipainetta.
Pähkinänkuoressa
- HYPE laski 75 dollarista 67 dollariin Hayesin myynnin jälkeen
- Token on silti noussut 166 % vuoden alusta
- Hayes perusteli myyntiä markkinoiden yleisellä varovaisuudella
- Protokollan viikkovolyymi on noin 40 miljardia dollaria
UKK – useimmin kysytyt
Miksi Arthur Hayes myi HYPE-tokeninsa?
Hayes mainitsi kasvavan varovaisuuden laajempien markkinoiden suhteen, energian hintojen nousun ja odotettavissa olevat tekoälylistautumiset.
Mikä on Hyperliquidin HYPE-tokenin nykyinen tilanne?
Token on laskenut ennätyslukemistaan mutta pysyy yli 70 prosenttia korkeammalla kuin toukokuun puolivälissä.
- NEARin kurssi nousi 15 prosenttia – Intents-tuote vauhdittaa…
- NEAR-token nousi 15 prosenttia – Cross-chain-toiminta tukee…
- Bitwise-johtajan ennuste: Bitcoin voi nousta miljoonaan dollariin…
- Bitcoinin hinta voi nousta miljoonaan dollariin – analyytikot…
- Mitä seuraavaksi, kun XRP laski 3 % alle 1,40 dollarin vahvan myynnin…

